Skákat, či neskákat?

Názor lékařů na trampolíny a na jejich zdravotní aspekty

Je tomu přibližně tři roky, kdy došlo k celosvětovému boomu trampolín. Trampolíny se začaly ve velkém nakupovat jak do domácností, tak i pro komerční využití do fitcenter, sportovních klubů, a začala také vznikat samostatná jumping centra. Netrvalo to dlouho, a tomuto novému a velice zábavnému fitness programu podlehla velká spousta lidí. Vedle pozitivních ohlasů na trampolíny, ale proběhla světovými médii také kritika a varování.

Jedno varování vydané Americkou pediatrickou akademií, týkající se především domácího využívání trampolín říká, že děti na trampolíny nepatří. Tato zpráva upozorňuje na rostoucí oblibu trampolín a následně na vysoký počet úrazů způsobených skákáním na nich. Podstatným nedostatkem zprávy je ale chybějící posouzení problematiky v komplexním měřítku, což je porovnání počtu úrazů při skákání na trampolíně a při dalších běžných pohybových aktivitách, např. při jezdění na kole, bruslení, či běhu. Jako zásadní je také srovnání zdravotního stavu dětí pravidelně skákajících na trampolíně, dětí, které pravidelně jakkoliv sportují, a dětí, které se pohybu vyhýbají. Daná varování by měla být vydávána pouze na základě posouzení těchto dat.

Trampolíny jsou z hlediska rizika úrazu na tom obdobně jako celá řada dalších sportů nebo sportovního nářadí. Vzhledem k tomu, že obliba trampolín vzrostla, tak více trampolín logicky znamená i více úrazů na trampolínách. Mnohem závažnější problém je ale počet dospělých i dětí s omezeným pohybem, což z dlouhodobého hlediska znamená mnohem závažnější zdravotní potíže.

MUDr. Josef Jonáš, patřící k nejznámějším českým badatelům v oblasti přírodní medicíny, a který je také propagátorem moderních směrů přírodního lékařství a autorem metody řízené a kontrolované detoxikace organismu udává, že skákání na trampolíně má velmi pozitivní vliv na lymfatický systém. Lymfatický systém pomáhá našemu tělu zbavovat se škodlivých látek. Tím, že skáčeme, velice silně podporujete proudění lymfatické tekutiny v těle, což je pro náš organismus nesmírně prospěšné.

Zdravotní prospěšnost skákání na trampolíně

Podle celé řady dalších studií patří skákání na trampolíně k jednomu z nejzdravějších pohybů vůbec.Zdravotní prospěšnost skákání uváděnou ve studiích lze shrnout do následujících bodů:

 • Trampolíny jsou skvělým prostředkem pro zlepšení koordinace pohybů, efektivní protažení těla a zlepšení koncentrace.
 • Při skákání na trampolíně se posiluje síla, flexibilita, výdrž i aerobní kapacita.
 • Skákání podporuje krevní oběh, napomáhá snižování cholesterolu i krevního tlaku a posiluje srdce.
 • Skákání na trampolíně vede ke zvýšení kostní hustoty, tím je možné předcházet osteoporóze.
 • Trampolína působí jako balanční plošina pro zapojení svalů hlubokého stabilizačního systému.
 • Při skákání se spotřebuje o 15 % více energie než při běhání, navíc bez zbytečné zátěže kloubů, díky měkkým dopadům.
 • Skákání podporuje pohyb lymfy, tím pádem také očistu organismu od škodlivých látek.
 • Skákání zvyšuje aktivitu kostní dřeně produkující červené krvinky.
 • Skákání zlepšuje reakční rychlost, prospívá zraku a zlepšuje rovnováhu.
 • Skákání odbourává stres, podporuje dobrou náladu a zlepšuje kvalitu spánku.

Co jste možná nevěděli

 • Skákání na trampolíně výrazně posiluje kosti, podle NASA prospívá kosmonautům po návratu z vesmíru, kde běžně ztrácejí až 15% svalové a kostní hmoty.
 • Americká vláda používala trampolíny na trénování koordinace a orientace pilotů ve II. světové válce.
 • Skákání na trampolíně využívají jako tréninkovou pomůcku pro zlepšení rovnováhy profesionální sportovci, např. hokejisté a lyžaři.
 • V roce 2004 vydaly organizace European Child Safety Alliance a European Consumer Safety Association zprávu o pětadvaceti nejnebezpečnějších výrobcích pro děti. Trampolíny na rozdíl od autosedaček, dudlíků a kočárků na tomto seznamu nebyly.

Použité zdroje:

http://www.margit.cz

Home

http://www.emedicinehealth.com

http://www.joalis.eu

http://vitals.nbcnews.com

http://www.ebay.com.au

http://universaltruth.hubpages.com

Komentáře