Co byste měli vědět o proteinu

Proteinový napoj bezesporu patří k nejotřelejším suplementům ve sportu. Většina z nás o něm slyšela, ale víte proč jsou pro nás, sportovce, bílkoviny (latinsky proteins) tak důležité?

1) Proč řešit bílkoviny. Ať jste kulturisti, vzpěrači, běžci nebo máte rádi kruhový intenzivní trénink, naprostou prioritou by pro Vás měla být regenerace. Oprava narušených svalových vláken tréninkem, obnova mitochondrii a možnost si trénink užít co možná nejdříve znovu. Rychlá a kvalitní regenerace Vám umožni cvičit častěji (vyšší frekvence), více intenzivně (objem a intenzita) a tím pádem mít rychleji Vaše vysněné výsledky (ať už se jedná o hypertrofii, výkon nebo hubnutí). Pokud tedy nemáte dostatečný příjem bílkovin z běžné stravy (a to většina lidi co rekreačních sportovců nemá), je proteinový koktejl ta správná cesta. Snadno se tráví, má vysoký poměr bílkovin : gramáž a výbornou chuť (#odmenapovykonu).

2) Kdy si dát protein? Dle moderních přístupu a vědeckých studii je to skoro jedno. Přísun bílkovin bychom měli primárně rozložit do celého dne. Teoreticky si většina lidi schraňuje nejvyšší přísun živin v okolí sportovního výkonu. Ze studii vyplývá, značný benefit dostatečného přísunu živin před tréninkem (2-3h). Píši živin, protože jako vše, nejde jen o bílkoviny. Je dokázáno, že vyššího výkonu dosáhli jedinci, kteří dbali na vyšší příjem před tréninkem, než po tréninku. Dává to smysl. U svalové hypertrofie pak rychlejší regeneraci nezaznamenala žádná studie (alespoň já nenašel validní studii). Shrnuto podrženo, dejte si protein kdykoliv během dne pro regeneraci. Pro doplnění živin pro lepší výkon doplňte bílkoviny min 1,5h před výkone (samozřejmě nejen bílkoviny). U nás si ho můžete dopřát na baru, třeba jako sladkou odměnu. Naleznete u nás jeden z nejkvalitnějších proteinů, které se na českém trhu dají sehnat. Jedná se syrovátkový koncentrát od české značky Prom-In. Protein mimo jiné obsahuje probiotika i probiotika pro podporu trávení a je tak velmi vhodným i pro ty, kteří syrovátku hůře tráví. Vyzkoušejte a my Vám slibujeme, že nebudete litovat. Stačí poprosit naše milé recepční a ty Vám protein rádi připraví.

Autor článku:

Jakub Brázda – trenér Best Gym Horova

Zdroje:

https://www.pacifichealthlabs.com/assets/images/Documents/Accelerade%20Study%2012.pdf

https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijsnem/12/3/article-p318.xml

https://link.springer.com/article/10.1007/s40279-013-0137-7

 

Komentáře